Millised on uued tuuled Eesti äriõiguses?

Eesti äriõigus on dünaamiline valdkond, mis areneb pidevalt vastavalt majanduskeskkonna muutustele ning tehnoloogia arengule. Viimastel aastatel on Eesti riik teinud mitmeid olulisi reforme, mis on muutnud ettevõtlusmaastikku ja pakkunud uusi võimalusi ettevõtjatele.

Äriregistris toimunud uuendused

Alates 2020. aastast on äriregistri elektrooniline asjaajamine muutunud veelgi lihtsamaks ja kiiremaks. Ettevõtete asutamisprotsessid on viidud täielikult digitaalsele platvormile, mistõttu on võimalik ettevõte asutada kõigest mõne tunniga. Lisaks on täiustatud järelevalvet äriühingute üle, et tõhustada võitlust rahapesu ja pettuste vastu. Selle osana on olulisel kohal läbipaistvuse suurendamine ning ettevõtjate tegelike kasusaajate avalikustamise nõue.

Kiiremad ja paindlikumad omanikuvahetused

Uue äriõiguse raames on käsitletud ka osaühingute osade müügi ja pantimise protseduure. Protsessid on muudetud paindlikumaks, et julgustada ettevõtjaid investeeringute kaasamisel ja omanikeringi laiendamisel. Osaühingute osanike vahetus võib toimuda ilma notarita, mis vähendab tehinguga kaasnevaid formaalsusi ja kulusid.

Maksejõuetusõigus ja ettevõtte saneerimine

Maksejõuetusõiguses on samuti toimunud olulised uuendused, eeskätt seoses ettevõtte saneerimise menetlusega. Muudetud säte võimaldab finantsraskustes ettevõtetel kergemini saneerimismenetlust alustada ilma, et selleks oleks vaja kõigi võlausaldajate nõusolekut. Saneerimismenetlus on muudetud paindlikumaks ja ettevõttesõbralikumaks, et aidata elujõulisi ettevõtteid raskuste ületamisel.

Kokkuvõte

Uued arengud Eesti äriõiguses on suunatud ettevõtluskeskkonna muutmisele atraktiivsemaks, turvalisemaks ja konkurentsivõimelisemaks. Elektroonilised lahendused, omanikuvahetuste lihtsustamine ning maksejõuetusõiguse paindlikustamine on sammud, mis toetavad ettevõtjate vajadusi ja kohanduvad aja nõuetega. Kuigi muudatused nõuavad harjumist ja kohanemist, on need pikas perspektiivis loodud selleks, et toetada Eesti majanduse kasvu ja stabiilsust.