Kuidas kaitsta oma intellektuaalset omandit Eestis?

Sissejuhatus

Intellektuaalse omandi õiguskaitse on loomingulise töö viljade kaitsmise alus, mille eesmärk on soodustada innovatsiooni ning kultuurilist ja teaduslikku arengut. Eestis, nagu ka mujal maailmas, on intellektuaalne omand oluline majandusarengu tegur. Käesolevas blogipostituses käsitleme näpunäiteid, kuidas kaitsta oma intellektuaalset omandit Eesti õigusruumis.

Sisu

Intellektuaalne omand jaguneb peamiselt kahte kategooriasse: autoriõigus ja tööstusomandi õigused.

Autoriõigus kaitseb kirjandus-, kunsti- ja teadusteoseid, mille hulka võivad kuuluda romaanid, muusikateosed, arvutiprogrammid, arhitektuur ja filmid. Autoriõigus tekib automaatselt loomingu loomise hetkel ning ei vaja registreerimist. Seetõttu on oluline, et loomingut dokumenteeritaks ja säilitataks viis, kuidas ja millal teos loodi, et vajadusel tõestada autorlust.

Tööstusomandi õigused hõlmavad endas kaubamärke, leiutisi (patendid), kasulikke mudeleid, tööstusdisainilahendusi ja geograafilisi tähiseid. Nende õiguste kaitseks tuleb võtta kasutusele spetsiifilised registreerimisprotseduurid.

  1. Kaubamärgi registreerimine kaitseb ettevõtte logo, nime või muud tunnusmärki teiste poolt ärilisel eesmärgil kasutamise eest. Eestis tuleks kaubamärk registreerida Patendiametis.

  2. Patendiga võib kaitsta leiutist, eeldusel et see on uus, leiutustase on olemas ja on tööstuslikult kasutatav. Patenti tuleb taotleda Patendiametis, millele järgneb leiutise avalikustamine ning sellele vaide esitamise võimaluse andmine.

  3. Kasuliku mudeli registreerimine on sarnane patendile, aga lihtsam ja lühem kaitsevahend. See sobib eelkõige väiksemate tehniliste lahenduste kaitseks.

  4. Tööstusdisainilahenduse registreerimine kaitseb toote välist kuju või kaunistust. Ka siin on õige koht pöördumiseks Patendiamet.

  5. Geograafilise tähisega saab kaitsta tooteid, mis on omandanud maine teatud geograafilise päritolu tõttu.

Lisaks nendele vormidele eksisteerivad teatud erisused, nagu tarkvara litsentsilepingud, autoriõiguse üleandmise lepingud, konfidentsiaalsuslepingud ja muud juriidilised instrumendid, mis aitavad kaitsta intellektuaalset omandit.

Kokkuvõte

Sinu loominguline panus vajab kaitset, et tagada sellest saadav tulu ja ennetada volitamata kasutamist. On oluline mõista erinevaid intellektuaalse omandi vorme ja nendega kaasnevaid õigusi ning kohustusi. Pöörates tähelepanu oma intellektuaalse omandi registreerimisele ja dokumenteerimisele, saad kindlustada oma õigused ja vältida tulevikus võimalikke vaidlusi. Lõppkokkuvõttes on tegu investeeringuga oma töö väärtuse säilitamisse ja suurendamisse. Ära alahinda intellektuaalse omandi kaitsmise tähtsust.