Kuidas Eestis Pärandusega Seotud Küsimusi Lahendada?

Päranduse teema puudutab meid kõiki varem või hiljem. Olgu tegu ootamatu pärandusega või oma vara tuleviku üle otsustamisega, on oluline teada Eesti Vabariigi pärandusõiguse põhitõdesid. See blogipostitus võtab kokku, mida peaks teadma, et pärandusega seotud küsimusi edukalt lahendada.

Pärandi Jõustumine ja Testament

Eestis reguleerib pärandi üleminekut pärimisseadus. Pärand läheb pärijatele üle pärandaja surma hetkest. Pärijate ringi ja pärandi jaotuse võib pärandaja määrata testamendiga, mis peab vastama seaduses sätestatud vorminõuetele. Ilma testamendita pärib vara seaduse järgi, mis tähendab, et esmajärjekorras pärijateks on pärandaja lähimad sugulased: lapsed, vanemad ja abikaasa.

Pärimismenetluse käigus tuleb lahendada mitmeid olulisi küsimusi, alates pärandist loobumisest kuni võlgade pärimiseni. Pärandist loobumise tähtaeg on kuus kuud pärandaja surma kuulutamisest, mille jooksul peab pärija tegema notari juures ametliku avalduse. Kui pärija pärandist loobub, läheb pärand edasi tema järgmisele järeltulijale.

Pärandvara Jaotus ja Võlakoorem

Üheks keerulisemaks teemaks on pärandvara jaotamise küsimus, eriti olukorras, kus pärandaja on jätnud maha võlad. On oluline teada, et pärijad pärandavad ka pärandaja võlad. Selle vältimiseks on võimalik notari juures teha vastav avaldus, et pärida vara ainult selles ulatuses, milles pärandvara võlausaldajate nõuete katteks piisab. Sel juhul ei vastuta pärijad pärandaja võlgade eest isikliku varaga.

Lisaks võib pärimisel kasutada nn pärandvara inventuuri, mis on samuti üks viis piirata pärijate vastutust pärandaja võlgade eest. Pärast pärandi avanemist on pärijatel õigus pärandvara inventuuri nõuda, teavitades sellest nii võlausaldajaid kui ka muid pärijaid. Inventuuri viib notar läbi, kaardistades pärandvara ja võlad.

Kokkuvõte

Niisiis, pärandusega seotud küsimuste lahendamise võti seisneb mõistmises, kuidas toimib Eestis pärandusõigus ja millised on pärija õigused ning kohustused. Oluline on olla teadlik testamentide koostamisest, pärandist loobumisest ja võlgade pärimisest. Kindlasti on soovitatav konsulteerida juriidilise spetsialistiga, et vältida mis tahes pärandiga seotud õiguslikke eksimusi. Päranduse planeerimine ja pärimine nõuab aega ja tähelepanu, aga korrektne tegevus aitab vältida tulevikus paljusid probleeme.