Digitaalne pärand Eestis: kuidas toimida pärandvara haldamisega internetis?

Sissejuhatus

Elame digitaalses ajastus, kus suur osa meie elust toimub veebis. E-posti aadressid, sotsiaalmeediakontod, pilveteenused ja isegi krüptovaluutad moodustavad digitaalse jalajälje, millele tuleb mõelda ka pärandamise kontekstis. Eesti on e-riigi teenuste arendamise eestvedajana välja arendanud mitmeid lahendusi, mis puudutavad digitaalse pärandi temaatikat, kuid siiski on see sageli veel uus ja keeruline valdkond nii pärijatele kui ka seadusandlusele. Käesolevas postituses käsitleme peamisi punkte, mida tuleks arvestada Eestis digitaalse vara pärandamisel.

Sisu

Vastavalt Eesti pärandiõigusele pärandub vara kas testamendi alusel või seadusjärgse pärimise korras. See kehtib nii materiaalse kui ka digitaalse vara kohta. Digitaalse vara all peame silmas kõiki digitaalseid andmeid ja kasutajakontosid, mis on pärandajaga isiklikult seotud.

Kas sa saad digitaalset vara pärandada?
Digitaalne vara ei erine pärandiõiguse mõttes oluliselt füüsilisest varast. Pärandajal on võimalik oma testamendis kirjeldada, mida soovitakse teha e-kirjade, sotsiaalmeedia kontode, fotode, muusika ja muu sarnasega. On oluline tähele panna, et erinevatel teenusepakkujatel võib olla oma kasutustingimused, mis võivad mõjutada pärandi üleandmist, kuid enamasti on võimalik volitada pärijat või usaldusisikut käsutama neid varasid.

E-privaatsus ja pärandamine
E-privaatsus on järjest olulisem teema, ja Eestis vastutab isiklike andmete ja digitaalse jalajälje kaitsmise eest Andmekaitse Inspektsioon. Testamenti koostades on soovitatav määrata isik, kes tegeleks digitaalse identiteedi haldamisega – näiteks sulgedes kontosid, teavitades kontakte või arhiveerides olulist teavet.

Juriidilised sammud
Praktilisest vaatenurgast, kui on olemas kehtiv testament, tuleks kõigepealt võtta ühendust notariga, et algatada pärimismenetlus. Juhul kui testamenti pole, rakenduvad seadusjärgse pärimise sätted. Pärijad peaksid võimalikult kiiresti tagama digitaalsete varade kaitse ning nende üle kontrolli saavutamise.

Kokkuvõte

Kuigi digitaalne pärandamine võib tunduda keeruline ja uudne teema, toimib see Eesti õigussüsteemis sarnaselt füüsilise vara pärandamisega. Oluline on õige ettevalmistuse tegemine ja oma digitaalse jalajälje dokumenteerimine, et pärandprotsess sujuks edukalt. Eesti seadused toetavad digitaalse pärandi haldamise protsessi, kuid on alati soovitatav konsulteerida juriidilise eksperdiga, et tagada testamenti ja pärandiprotsessi vastavus kehtivale seadusandlusele.